Toyota CHR

 

Toyota CHR Aralık ayında satışa sunuldu. CHR; Coupe High Rider kelimelerinin kısaltması olarak kullanılıyor. Araç, adından da anlaşılacağı üzere hem coupe formunda hem de SUV gibi yüksek. Kasa yüksek olmasına rağmen ağırlık merkezini aşağıda tutarak yol tutuşu gayet başarılı yapmış Toyota mühendisleri.

Aralık ayında satışa sunulan model, ilk başta sadece 1.2 Turbo benzinli motor ile satışa sunulmuştu. Ocak ayı itibariyle 1.8 Hybrid seçeneği de eklendi.

Aracın tasarımı çok hareketli. Durduğu yerde bile gidiyormuşçasına dinamik. Aracın C sütununun kalın ve önde olması sebebiyle arka koltuklarda görüş alanı kısıtlı. Arka camların coupe formu sebebiyle dar olması da ferahlığı azaltan etkenlerden.

Aracın 1.2 Turbo motoru 116 HP güç üretiyor. Ortalama yakıt tüketimi (birleşik) 6 lt. Hybrid motor ise 1.8 atmosferik ve 98 HP güç üretiyor. 60 km hıza kadar elektrikli motor ile seyretme imkan var eğer ani hızlanma talep edilmezse. Hybrid motorun ortalama tüketimi (birleşik) 3.9 lt. Eğer ağırlıklı olarak şehir içinde kullanacaksanız Hybrid motor son derece mantıklı.

Araçta CVT veya 6 iler manuel şanzımanlar var. Hybrid versiyon sadece CVT ile alınabiliyor. 1.2 Turbo motor seçeneğinde 4 çeker imkanı da seçilebiliyor. 4 çeker sadece Multidrive otomatik şanzıman ile alınabiliyor.

Aracın Dynamic paketli, Hybrid versiyonunu test ettim. Araçta düşük hızlarda sadece elektrik motoru devrede olduğu için ses yok. Ani hızlanma taleplerinde motor sesini çok az duyuyorsunuz. Motor sesini duymanızda en önemli etkende araçta CVT şanzıman kullanılmış olması

Araçta Advance, Dynamic ve Diamond paketleri bulunuyor. Dynamic ve Diamond paketleri fiyat olarak birbirine çok yakın. Aralarında 1.500 TL gibi bir fark var. Birisinde dinamik bir tasarım tercih edilirken diğerinde konfor ağırlıklı bir tarz izlenmiş. Diamond seçeneğinde çift renk imkanı da var. Muhtemelen dinamik tasarım sebebiyle Dynamic en çok satan paket olacak diye tahmin ediyorum.

Aracın 1.2 Turbo Advance manuel paketi 90.000 TL’den başlıyor. 1.2 Turbo Dynamic 99.500 TL. Aynı paketin otm.vitesi 106.000 TL. 1.2 Turbo Dynamic 4×4 Multidrive ise 119.000 TL. Hybrid Dynamic CVT 115.000 TL ile satışa sunuluyor.

Toyota’nın yeni tarz tasarımı diğer modellere de sirayet eder ve bundan sonra daha genç bir Toyota markası görürüz umarım. İlk defa bir Toyota’yı bu kadar çok beğendim.

Güvenli sürüşler!