Nissan Qashqai

Nissan Qashqai Yenilendi!

Crossover segmentinin önde gelen modellerinden olan Nissan Qashqai makyajlandı. Görsel özelliklerinin yanı sıra multimedya özellikleri de geliştirilen Qashqai’yi test ettik.

Testimizde ÖTV ve MTV’den en az etkilenen, şu anki koşullarla alınabilecek en makul donanım seçenekleri olan dizel otomatik Tekna ve benzinli otomatik Skypack donanımlı araçları inceledik.

Dizel Otomatik Tekna paket

 • 130 HP ve 320 Nm torka sahip motor oldukça tatmin edici. Yokuş çıkarken hız kaybetmiyorsunuz.
 • Yeni modelde vites geçişleri daha hızlı. CVT’ nin gecikmesi hissedilir derecede azaltılmış.
 • Ses yalıtımı iyileştirilmiş. İçeri fazla gelen motor gürültüsü ve yol sesi eski modele göre daha az.
 • Start-stop etkin çalışıyor. Herhangi bir silkeleme ya da rahatsız edici bir ses yansımıyor iç kabine. Kalabalık ve yoğun trafikte artık olmazsa olmazlardan biri haline geldi günümüzde.
 • Araçta hem ön hem de arka park sensörleri mevcut.  Özellikle bu boyuttaki bir araç için ön park sensörü son derece yararlı. Arka park sensörüne ilave olarak geri görüş kamerası da mevcut ve son derece işe yarıyor.
 • Makyajla birlikte ön konsol da yenilenmiş. Yenilenen iç mekanda kalite algısı artmış. Deri vites topuzu ve direksiyon oldukça şık. Elektromekanik direksiyonun kullanımı çok kolay. Şehir içinde, dar manevralarda sizi üzmeden görevini yapıyor.
 • Baz donanımda bile 6 hava yastığı var. Güvenlikten taviz verilmemiş.
 • Crossover segmentinin tercih edilmesinin en büyük etkenlerinden biri de yüksek sürüş pozisyonu. Güven duygusunun yanı sıra ferahlık da sunuyor.
 • Arka diz mesafesi segmentine göre yeterli rakamlarda.
 • Bagaj hacminin böyle bir model için daha fazla olmasını beklerdik. 401 lt bagaj hacmi tatminkar fakat beklentilerin altında. Birçok C segmenti sedan araç daha fazla bagaj hacmi sunabiliyor.
 • Şerit takip sistemi işlevsel olarak çalışıyor.
 • Bizim en beğendiğimiz özellik ise acil şehir içi aktif fren sistemi oldu. 40 km hıza kadar etkin olan bu sistem; yoğun ve çok sık dur-kalk yapılan trafikte sizin yerinize fren yaparak olası istenmeyen kazaların önüne geçiyor.
 • Orta sertlikte ayarlanmış olan süspansiyonların ülkemiz yollarında yeterli konforu sağlayabildiğini söyleyebiliriz. Sonuçta bu araç performans aracı değil. Konfor ön planda tutulmuş.

 

Benzinli Otomatik Skypack paket

 • 115 HP ve 165 Nm torka sahip 1.2 Turbo benzinli motor şehir içinde yeterli performansı yeterli. 6 ileri şanzımanlı, 1343 kg ağırlıktaki araç ile rampalarda ve sollamalarda temkinli olmakta fayda var.
 • Skypack donanım seviyesinde anahtarsız giriş ve çalıştırma da konforu arttırmaya yönelik sunulan artılardan.
 • Dizel otomatik Tekna paketten farklı olarak cam tavan bulunuyor. Cam tavan olmadan da araç içi ferah olduğu için çok gerekli olmayabilir. Tabi ki olması, ekstra bir ferahlık katıyor. Fakat yaz aylarında cam tavan araca ekstra sıcaklık anlamına geliyor ve perde kapalı olarak kullanıyorsunuz. Güneşin kuvvetli olmadığı anlarda ve geceleri ise son derece güzel bir donanım.

 

Donanım Paketleri

Qashqai’de 5 farklı donanım paketi var. En baz versiyon Visia paket. Daha sonra sırasıyla Tekna, Skypack, Design Pack ve Platinum Premium Pack geliyor. Benzinli ve dizel seçenekler tüm motor seçeneklerinde mevcut. Dizelde 110 HP ve 130 HP seçenekleri mevcut. Dizel için otomatik şanzıman sadece 130 HP motor ile sunuluyor.

 

Fiyatlar

Qasqai fiyatları 92.000 TL’den başlıyor. Bu fiyata Visia (baz donanım) paket manuel şanzımanlı bir araç alabiliyorsunuz. Otomatik şanzıman için 7.000 TL daha ödemeniz gerekiyor. 

104.000 TL’ye ise dizel (110 HP’lik versiyon) manuel şanzımanlı bir Qashqai alabilirsiniz. Dizelde otomatik şanzıman 130 HP’lik versiyon ile sunuluyor ve 120.000 TL’ye satılıyor.

En dolu paket olan Platinum Premium Pack ise 143.000 TL’den başlıyor (1.2 Turbo benzinli, otomatik). 130 HP motora sahip dizel otomatik şanzımanlı araç ise 169.900 TL etikete sahip.


Bizce bu motor ve donanım kombinasyonları ile daha uzun bir süre Nissan Qashqai’ı tahtından indirebilecek bir babayiğit çıkmayacakmış gibi