Honda Civic RS Test Ettik

 

Honda’nın geçtiğimiz haftalarda satışa sunduğu Civic RS modelini test ettik. RS, sedan ve hatchback kasalar ile satışa sunuluyor. Biz sedan modelini test ettik.

Honda açıkçası turbo seçeneği için geç bile kaldı. Honda Türkiye ise daha da geç kalmaya devam ediyor  Yurt dışında Civic 1.0 litre 130 HP ile satışa sunuluyor fakat bu motor seçeneği maalesef Türkiye’ye gelmeyecek. 1.6 dizel motor seçeneğinin ise 2018’de Türkiye’ye getirilmesi bekleniyor.

RS modeli, kasa olarak sedan ile aynı. Sadece krom parçalar ve siyah parçalar ile ayrılıyor. Arkada da RS logosu yer alıyor.

RS modelinde en büyük yenilik motor. 1.5 litre hacimli motor 182 HP ve 220 Nm tork üretiyor. Torkun 1.750 devirden itibaren hazır olması aracı gayet seri hale getirmiş. Turbo boşluğunu duymuyorsunuz.

Yeni Civic, bir öncekine göre daha sessiz ve konforlu hale gelmiş. Birçok parçanın eski modelden (FB7 olarak adlandırılıyor) alındığını görebiliyorsunuz.

Aracın 0-100 km hızlanması 8.1 saniye. 1.6 litrelik atmosferik motorun hızlanmasının 11 saniye civarında olduğunu düşünürsek gayet seri.

CVT şanzıman, RS versiyonda biraz modifiye edilmiş. 1.6 litrelik motorda gazı döşemeye dayadığınızda CVT olması sebebiyle yüksek devirde gidiyordu. RS’de ise adeta tork konvertörlü şanzıman gibi vites büyüterek devri düşürüyor. Sanırım bunu elektronik olarak yapmışlar. Güzel bir uygulama olmuş.

RS sadece CVT şanzıman ile satışa sunuluyor. Sedan kasada renk seçenekleri kırmızı, siyah ve beyaz. Kırmızı oldukça dikkat çekici duruyor.

Tek donanımla satışa sunulan sedan versiyonun satış fiyatı 109.900 TL. Hatchback versiyonda bildiğim kadarıyla füme renk seçeneği de var. Yine tek paket ve CVT şanzımanla 100.900 TL’den satışa sunuluyor.

Güvenli sürüşler!