Kış Aylarında Yakıt Tüketimi Artar mı?

KIŞ AYLARINDA ARAÇ DAHA MI FAZLA YAKAR?

Bu aylarda en çok duyduğum şikayetlerden biri de yakıt tüketimi. Herkes aracının tüketimini hesaplıyor, yüksek olduğunu düşünüyor. Hesaplamayı da kuruş/km olarak yapıyoruz maalesef. Oysaki litre fiyatı değiştikçe kuruş tüketimi değişiyor. Onun yerine litre olarak tüketim hesabı yapmak daha sağlıklı.

Kış aylarında araçların tüketimi bir miktar artıyor. Sebeplerine gelince:

• Motor daha geç ısınıyor.
Motor soğukken, daha fazla yakıt tüketir. Araç ideal çalışma sıcaklığına ne kadar geç ulaşırsa o kadar fazla yakıt tüketir.

• Lastikler daha geç ısınıyor.
Lastikler yol yaptıkça ısınır ve ısındıkça daha sağlıklı yol tutar. Soğuk hava sebebiyle ısınması geciken lastiklerin sürtünmesi arttığı için bir miktar daha fazla yakıt tüketimi kaçınılmaz.

• Yol ve hava koşulları
Kış aylarındaki kar ve yağmur gibi ağır yol ve hava koşulları sebebiyle yüksek vites-düşük devir kuralını uygulamamız mümkün olmayabiliyor. Bu da yakıt tüketimini artıran etkenlerden.

• Isıtma ve aydınlatma kullanımı
Kış aylarında havanın erken kararması sebebiyle farlarımızı daha çok kullanıyoruz. Yanı şekilde soğuk hava sebebiyle kalorifer sistemi yoğun olarak çalışıyor. Bu sistemler gücünü aküden alsa da motor, aküdeki eksiği doldurmak için gücünün bir miktarını aküye yönlendirecek. Az da olsa yakıt tüketiminde etkisi var. Tabi ki yakıt tüketimi uğruna bulutlu havalarda farlarınızı açmadan yolculuk etmeyin. Önce güvenlik!

• Motoru ısıtmak için beklemek
Her ne kadar mühendisler tarafında gerek duyulmadığı belirtilse de hâlâ alışkanlık olarak aracı çalıştırıp 2-3 dakika bekleyenlerimiz var. Bu da doğal olarak yakıt tüketimini artıyor. İdeali aracı çalıştırdıktan 20-30 saniye sonra yola çıkmak

• Yakıt firmaları
Kış aylarında yakıt firmaları, yakıtlarının donmasını zorlaştırmak adına bazı katkı maddeleri ekliyorlar, yakıtı daha sıvı hale getiriyorlar. Bu da aracın yakıtı daha kolay yakmasını sağlıyor ve tüketim artıyor.

Güvenli sürüşler!