Skoda Superb 1.6 TDI – Uzun Dönem Testi

Uzun dönem testinde 2.aracımız Skoda Superb.

Skoda’nın 2002’de piyasaya sunduğu Superb, D segmentinde kuralları baştan yazdı diyebiliriz. Passat’ın en yakın rakibi olan araç, eşsiz genişliği sayesinde birçok kişiye ulaştı.

2008 yılında kasa değiştiren araç; 2013 yılı sonunda  facelift adı verilen makyaj operasyonuna uğradı. Test aracımız da 2014 model makyajlı kasa. Bazıları arka görünümü beğenmese de satış rakamlarına bakıldığında bu kısmın önemsiz olduğu görülüyor. 2015’te tekrar kasa değiştiren Superb, şu an 3.nesli ile piyasada varlığını sürdürüyor.

2014 yılında 0 km, ya da “acente” 🙂 , olarak aldığımız aracı hâlâ zevkle kullanıyoruz.

Aracın ilk kasadan itibaren Combi adı verilen stationwagon versiyonu bulunmasına rağmen, ülkemize özel sipariş ile geliyor. Kartal ve Toros sonrası SW sevdamızın neden bittiğini anlamak mümkün değil. Umarım gelecek dönemlerde daha çok SW araç görebiliriz yollarda

 

Artılar

 • İç Mekan

  Piyasaya çıktığından beri iç mekan genişliğinde rakip tanımayan aracın en yakın rakibi, kuzeni Passat. Aracın iç mekanının ve bagajının Passat’tan daha geniş olduğunu söylemek çok rahatlıkla mümkün. Aracın bagaj hacmi 565 lt. İç mekanda da ferahlık üst seviyede. Bu aracı kullandıktan sonra birçok araç size küçük gelecektir 🙂 Ön ve arkadaki diz mesafeleri son derece geniş olan araçta 4 kişi rahatlıkla seyahat edebilir. Arkadaki şaft tünelinin daha alçak olması durumunda 5 kişi diyebilirdi

 • Tüketim

  Test aracımız DSG şanzımana sahip. Motor çok güçlü olmasa da eksiğini DSG tamamlıyor. Vites geçişlerinin hızlı olması ve 7 ileri şanzıman sayesinde dilediğiniz anda tork sizin emrinizde oluyor. Katalog verilerine göre şehir dışı yakıt tüketimi 4 lt, şehir içi tüketimi 5,5 lt olan araçta 50.000 km kullanım sonrasında şehir dışında 5 lt, şehir içinde 6,5 lt civarında seyrettiğimizi söyleyebiliriz. Şehirler arası yolculuklarda hız sınırları dahilinde seyrederek tüketimi 4 lt civarında yaklaştırmak mümkün.

 • Motor

  Skoda Superb’te en fazla tercih edilen motor seçeneği 1.6 TDI. Test aracımız da bu dizel motorsa sahip. Aracın motoru 105HP ve 250 Nm güç üretiyor. 1.500 kg üzerindeki ağırlık ile mücadele etmeye çalışan motorun performansının yeterli olduğunu söyleyebiliriz. 0-100 km hızlanması 11 saniye üzerinde. Aile arabası olarak kullanılan bir araç için tatminkar bir performans denebilir.

 • Süspansiyon

  Önde bağımsız süspansiyon, arkada torsiyon çubuğu kullanılan araç dingil mesafesinin uzun olması ile konfor bakımından herhangi bir eksiklik hissedilmiyor. Prestij pakette sunulan koltuk ısıtması da soğuk kış günlerinde konforunuza konfor katıyor. Malzeme kalitesi olarak Passat 7.kasanın bir tık altında olsa da fayda/maliyet oranına bakılacak olursa ihmal edilebilir olduğunu söyleyebiliriz.

 • Donanım

  Elegance prestij paket olan araçta donanım oldukça zengin. Led stoplar, xenon farlar, ön 2 koltuğun elektrikli olması, sürücü koltuğunda elektrikli bel destek ayarı olması son derece güzel donanımlar.

 

Eksiler

 • Şehir içi park etme

  Aracın 4,83 m boyutu sebebiyle şehir içinde park yeri bulmak ve park etmek için dikkat ve özen göstermek gerekiyor. Araçta olan optik park sistemi bu konuda size yardımcı oluyor.

 • Performans

  Araç, aile arabası olarak tasarlandığı ve 1.500 kg üzerinde ağırlığa sahip olduğu için performans bekleyenler için yeterli olmayacaktır. Performans 2.0 TDI veya 2.0 TSI seçeneklerine bakmalarında fayda var.

 • Fren

  Bu segmentte bir araçta arkada kampana fren kullanılmış. Önde disk fren tercih edilmesine rağmen, maliyet sebebiyle olsa gerek, arkalarda kampana tercih edilmiş. Bu da, aracın ani frenlerde fren mesafesinin uzamasına yol açıyor.

 

Sonuç olarak Superb, segmentinde başarılı satış rakamlarına ulaşan bir araç oldu. 2.elde de hâlâ tercih edilen araç, Passat’tan daha geniş iç hacme sahip. Fakat ülkemizdeki VW hayranlığı sebebiyle 2.elde Passat kadar güçlü değil. D segmentinde araç binmek isteyen, Passat’a o parayı vermek istemeyen kişilere çok rahatlıkla almalarını tavsiye edeceğimiz bir araç Superb.

 

Hepimize güvenli sürüşler!

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir