Opel Grandland X – S

 

Opel, SUV segmentinde Mokka ve Crossland X’ten sonra SUV segmentindeki en son modeli Grandland X’i çıkardı. Araç ile yaptığımız kısa bir test sürüşü sonrası sizlerle izlenimlerimizi paylaşmak istedik.

Motor/Şanzıman Seçenekleri

Araç ülkemizde 2 farklı motor seçeneği ile satılıyor. 1.2 Turbo benzinli motor ve 1.6 Turbo dizel motor.

Benzinli motor 130 HP güce ve 1.750 d/d’da 230 Nm torka sahip. Benzinli bir motor için motor hacmine göre gayet güzel rakamlar.

Dizel motor ise 120 HP güce sahip. Yine 1.750 d/d’da 300 Nm güç veriyor. Bu motor, Opel’in Astra ve Insignia’da kullandığı 136 HP motordan farklı bir motor. PSA grubu ile ortaklık sonrası PSA grubunun ürettiği motor Grandland X’de kullanılmış.

Her iki motorda da hem manuel hem de otomatik şanzıman seçenekleri sunuluyor. Manuel ve otomatik şanzımanda da 6 ileri vites bulunuyor. Daha önce Opel grubundaki otomatik şanzımanlar yarı otomatik iken Astra J ve K ile birlikte tam otomatik oldu. Yani geçişlerde Astra H kasada görülen silkinmeleri bulmak imkansız. Tam otomatik şanzımanın güzelliği 🙂

Aracın ağırlığı motor ve şanzıman seçeneğine göre 1350-1430 kg arasında değişiyor. Bagaj hacmi de 514 lt. Bu segment için güzel bir bagaj hacmine sahip. Bagajın düz olması, yüklemenin de kolay olmasını sağlıyor. Arka koltukları yatırdığınızda ise 1652 lt bir hacme ulaşmak mümkün.

Araçta Opel için yeni renklerin yanı sıra çift renk seçeneği de sunuluyor.

Donanım/Fiyat

Araç 2 farklı donanım seviyesine sahip. Enjoy ve Excellence seçenekleri sunuluyor. Buna ilave olarak Ultimate donanım seçeneği de var fakat showroomlarda çok öne çıkarıldığını söyleyemem. Bunda Excellence donanım seviyesinden 20.000 TL pahalı olması da etkili olsa gerek.

Aracın fiyatı 140.000 TL’den başlıyor (benzinli-manuel-Enjoy paket). Otomatik şanzımanlı benzinli Enjoy fiyatı ise 160.000 TL. Dizel bir Grandland X’e sahip olmak isterseniz 168.000 TL’yi gözden çıkarmak gerek (Enjoy paket). Otomatik-dizel için ise 178.000 TL bir fatura söz konusu. Dizel-otomatik-Excellence paketinin fiyatı ise 200.000 TL. Ultimate dizel-otomatik ise 222.000 TL bir etikete sahip.

İzlenimler

Kullandığımız araç 1.6 dizel AT6 otomatik şanzımanlı modeldi. Excellence donanıma ilave olarak deri döşeme (ısıtmalı ve soğutmalı), cam tavan gibi ekstralar da bulunmakta idi.

Öncelikle iç konsolun Astra K ile çok benzer olduğunu söylemek gerek. Konsolun üst kısmındaki ekranın altındaki düğmelerin dışında biraz alt kısımda iklimlendirme düğmeleri bulunuyor. Bu düğmeler bence biraz derinde kalmış. Yoldan gözünüzü ayırmadan ulaşmak biraz zor oluyor. Alışmak için zaman gerekiyor. Bunun dışında konsol sade.

Opel, bu araçta beklentilerimizi aştı diyebilirim. Opel genellikle sert süspansiyonu ile bilinir fakat bu araçtaki süspansiyon diğer SUV’lara göre oldukça konforlu idi. Üstelik kullandığımız araçta 19″ jantlar vardı. 17-18″ ile çok daha konforlu olacağı aşikar.

Dizel olan araç, gayet sessiz idi. Sadece ilk kalkışlarda hafif bir motor sesi alınan araç, sabit hızda ise dikkat etmezseniz dizel olduğunu unutturacak kadar sessiz. 6 ileri otomatik şanzıman da görevini iyi yapıyor. Sadece 2.vitese geçerken biraz yavaş davranıyor. Dilerseniz vites kolunu sola doğru iterek manuel olarak da vites değiştirebilirsiniz. Direksiyon arkasında F1 tarzı vites değiştirme butonları yok.

Direksiyon tepkisi yeterli olan araçta direksiyon hissini beğendik. Bazı SUV’larda direksiyon çok hissiz olur. Bu araçta yol ile bağlantınızı hissetmeniz mümkün. Fren de benzer şekilde çok rahat dozlanıyor ve hissiyatı güzel. Opel bu konularda gayet güzel işler çıkarmış.

Beğenmediğimiz bir nokta ise orta konsolun sürücü ve yolcuya göre genişlemesi. Bu sebeple sürücünün sağ bacağı, kullanım sırasında orta konsola temas ediyor. Üstelik bu durum, ortalama boydakiler için de geçerli. Bu aracın ön tarafının daha geniş olmasını beklerdik.

Sonuç

Opel’in bu segmentte birçok rakibi var. Peugeot 3008, Nissan Qashqai, VW Tiguan, Seat Ateca bazıları. Her model, kendine göre bir imaja sahip olarak kendisini farklı konumlandırmaya çalışıyor. Grandland X, karakteristik özelliklere sahip olan bir araç değil. Her özellikten isteyen fakat tasarım olarak çok dikkat çekici olmak istemeyenler için uygun bir seçenek olduğunu düşünüyoruz.

 

Araç ile gerçekleştireceğimiz detaylı test sürüşü sonrası sizinle tekrar izlenimlerimizi paylaşacağız.

 

Güvenli sürüşler!

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir