Nissan X-Trail Design Pack

Bu sefer 2018 model Nissan X-Trail test aracımız oldu. Design Pack donanımlı araç 1.6 dizel motor ve CVT şanzıman ile satışa sunuluyor. Şu anda 1.6 dizel motor seçeneğine sahip tek araç. Bilindiği üzere Honda CRV artık sadece 1.5 turbo benzinli motor ile geliyor ülkemize.

X-Trail’in motoru 130 HP ve 320Nm tork üretiyor. 1.600 kg üzerindeki araç, 11.4 saniyede 100 km hıza ulaşıyor. Araç tabi ki performans aracı değil. 1.6 dizel motorun bu aracın hakkı olmadığını söylemek mümkün. Maalesef ülkemizdeki vergi sistemi sebebiyle ülkemize 1.6 litrelik motor ile geliyor.

Araçta 18″ jantlar bulunuyor. Buna rağmen konforlu şekilde seyahat etmek mümkün. Hatta konfor olayını biraz abartmışlar diyebiliriz. Yolda tekne gibi salınarak gidiyorsunuz. Düşük hızlar ve bozuk yollarda bu durum olumlu iken otoban hızlarında ise size güvensizlik olarak dönüyor. Bu nedenle hız sınırlarını aşmadan seyretmekte fayda var.

Süspansiyon konforu böyle iken ses konusunda aynı şekilde olumlu yorum yapmak mümkün değil. Japon araçların kabine daha fazla ses aldığı hep bilinir. Araç dizel olunca bu miktar biraz daha artıyor. Ses seviyesi rahatsız derecede değil fakat bu araçtaki ses izolasyonunun daha üst seviyede olmasını beklerdik.

Aracın bagaj hacmi 565 lt. Böyle büyük bir araç için daha büyük bir hacim bekleyenler olabilir fakat bir aile için yeterli olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca arka koltukların kızaklı olması sayesinde bagaj hacmini değiştirmek mümkün. Bagaj kapağının elektrikli olması sayesinde bagajı açıp kapamak çok daha kolay hale gelmiş. Zira bu kadar ağır bir kapağı el ile açıp kapamak dert olacaktır.

X-Trail EuroNcap’ten 5 yıldız almış bir araç. Ayrıca Amerika IHSS’den de Top Safety Pick derecesini almış durumda.

Ülkemizde en fazla önem verilen konuların başında yakıt tüketimi geliyor. 8.000 km’dir kullanmakta olduğumuz araç, şehir içinde 7.5 lt yakıt tüketiyor. Ağırlığı sebebiyle normal karşılanabilir. Şehir dışında ise 6 lt civarında tüketim ile seyretmek mümkün.

Özetlemek gerekirse araç, yüksek olması sayesinde güven hisse verirken 1.6 dizel motoru sayesinde de rakiplerine göre hem satın alırken hem de kullanırken ekonomik. CVT şanzımanı bazıları sürüş keyfini azalttığı için sevmese de bu araçta performanslı kullanım beklememek gerek. Bu nedenle mantıklı bir seçim olabilir.

Güvenli sürüşler!

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir