Kış Lastiğinde Son Durum Ne?

Kış Lastiği Mecburi mi?

Geçtiğimiz günlerde kış lastiğinin tüm araçlara (binek araçlar dahil) mecbur olduğu hakkında haberler okuduk hepimiz. Sektördeki lastik stoklarının buna yeterli olmayacağını düşündüğümüz için bir anda tüm araçlara mecbur tutulmasını pek mantıklı ve mümkün bulmamıştık.

Bu hafta içerisinde Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ile kış lastiğinin ticari araçlarda mecburi olduğu, ticari olmayan otomobillerde kanunen mecbur tutulmadığı ancak güvenlik sebebiyle tavsiye edildiği belirtildi.

Yani varsa kış lastiğiniz takın. Yoksa almanızı şiddetle öneriyoruz fakat şu an için otomobillere yasal olarak bir zorunluluk gelmiş değil.

Yasal olarak ticari araçlara kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık’ta başlıyor, 1 Nisan’da sona eriyor. Valilikler bu tarihleri değiştirme yetkisine sahip.

 

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastiği, hatalı olarak kar lastiği olarak adlandırılıyor. Bu lastik tipi sadece karda kullanılan bir lastik değil. 7 derece altında, 4 mevsim lastikler sertleştiği için yola tutunma özelliklerini kaybeder. Bu da sürüş anında ve frenlemede kötü performansa neden olur. Kış lastikleri ise tam tersi, 7 derece altında iyi performans göstermeye başlarlar. Sıcak havalarda ise fren performansı ve yol tutuşu zayıflar. Bu nedenle ilkbaharda kış lastiklerinin çıkarılarak yaz lastiklerinin takılması güvenlik açısından son derece önemlidir. 

Nitekim yasal olarak kış lastiği kullanımı 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu tutuluyor.

Güvenliğiniz için kış lastiği edinmenizi öneriyoruz.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir