Honda Civic FD6 Uzun Dönem Testi

İlk uzun dönem testimiz 2010 model Honda Civic.

 

2008-2012 yılları arasında üretilen bu kasaya Honda ailesinde FD6 kasa deniyor. Sebebi ise şasi numalarınında FD6 kodu ile başlaması. Honda, bu kasadan sonra çıkan Civicleri FB7, son kasaya ise FC5 adını verdi.

Araç, 2010 model, otomatik vitesli Honda Civic Elegance. Bu kasa Civicler 3 donanım seviyesi ile satılıyor. Dream, Premium ve Elegance. Elegance en dolu paket olarak geçiyor. Premium ile Elegance arasında sadece sunroof farkı var. Bu arada bu kasanın FD6 için son kasa olduğunu belirtelim. 2009 yılında bu model, ufak bir makyaja uğradı. Makyaj ile birlikte sis farlarının şekli ovalleşti, farlarda karartma uygulandı, arka stoplarda altıgen şeklinde yanan park lambaları eklendi, VSA standart hale getirildi.

FD6 kasalarda ağırlıklı olarak 1.6 benzinli motor popüler oldu. Bu motor 125 HP ve 152 Nm güce sahip. Civic bu motorun yanı sıra 1.4 Hybrid ve 1.8 140 HP Executive seçenekleri ile de satışa sunulmuştu.

Bu aracı hâlâ kullanmaktayım. Aracı 2013 yılında 29.000 km’de iken 2.sahibinden satın almıştım. O tarihten beri de aktif olarak kullanıyorum. Aracı aldığımda benzinli idi, LPG uygulaması yapılmamıştı. Ben de benzinli binmeye devam ediyorum. 4 yıldır kullanmakta olduğum aracın artılarını ve eksileri birçok Japon araçta ortak 🙂 Öncelikle artılar ile başlayalım.

Artılar

 • Motor

  Motor 1.6 hacmine rağmen Vtec teknolojisi sayesinde farklı karakterlere bürünebiliyor. Bu araçta i-Vtec adı verilen sistem mevcut. Açılımı Intelligent – Variable-valve Timing and Electronic-lift Control olan sistem eski Vteclerden farklı çalışıyor. 1998 yılında çıkan ve ies kasa adı verilen Civicler’de Vtec 4.000 d/d’dan sonra devreye girerdi. Bu araçlarda ise sizin gaza basma derecenize göre her devirde aktif hale geliyor.
  Sakin kullanımda 12 sübap aktif iken gaza ani bastığınızda Vtec açarak 16 sübap aktif hale geliyor. Sakin kullanımda 4.2 lt/100 km yaktığımı biliyorum. Agresif kullandığınızda da 2.0 lt hacimli araçlara kafa tutabilecek bir performansa sahip

 • Şanzıman

  Araçta klasik, tork konvertörlü şanzıman mevcut. 5 ileri vitesli şanzıman, şehir içinde manuel vitesli modellere göre daha fazla yaksa da şehirler arasında daha tasarruflu. Bunun sebebi, 90 km hız ile giderken devrin 1.800 d/d olması. Devri 2.500 d/d’ya getirdiğinizde hızınız 130 km/s oluyor. Yani çok yüksek devirler çevirmeden yol almak mümkün.

 • İç Hacim

  Araç, iç hacim konusunda oldukça bonkör. Özellikle arka kısımda şaft tünelinin olmaması arka koltuğa 3 kişinin rahatça oturabilmesini mümkün kılıyor. Sunroof sayesinde de arkada oturanların görüş alanı genişliyor ve ferah bir şekilde yolculuk yapabiliyorlar.

 • Sessizlik

  Araçta motor sesi yok denecek kadar az. Hatta rölantide çalışırken aracın içinden ses duymanız pek mümkün değil. Dışarıda iken de eğer daha önce Honda kullanmadıysanız aracın stop ettiğini söyleyenler olacaktır. Akü bittiğinde ara kablo ile çalıştırdıktan sonra dayımın “Araç stop etti galiba” dediğini hâlâ hatırlarım 🙂

 • Sorunsuzluk

  Araç şu anda 76.000 km civarında. Araca bu 4 yıl boyunca sadece periyodik bakımlar yapıldı. 2 kez balatalar, 1 kez diskler değişti. Geçtiğimiz yaz aylarında da akü değiştirildi. Bunun dışında araca bir masraf yapılmadı. Rutin bakımlar arasında 30.000 km’de bir şanzıman yağı değişimi olduğunu da belirteyim.

 • İç tasarım

  Aracın iç hacminin genişliğinin yanı sıra ön konsolunun tasarımı da oldukça etkileyici. Ön camın oldukça yatay olması sayesinde iç hacim daha da geniş hissediliyor. Bu durum, ön camı içten silmek istediğinizde ise olumsuz olarak yansıyor. Ön camın alt kısmını, içeriden silmek için çaba harcamak gerekiyor.

Eksiler

 • Süspansiyon

  Araçta süspansiyon çok konforlu değil. Özellikle uzun yolda seyrederken sert yanal kasislere girdiğinizde arka kısımdan tak diye bir ses duyuyorsunuz. Aracı yeni alan birçok kişi aracında sorun olduğunu düşünüyor fakat maalesef durum bu. Bazı kullanıcılar, arka amortisörler üzerine armut takoz takarak bu sorunu çözdüğünü belirtiyor. Aracın yürüyen aksamına böyle bir uygulamanın olası tehlikelerini düşünerek böyle bir uygulama yaptırmadım. Aracı hâlâ standart hali ile kullanıyorum.
  Süspansiyonun çok sert olduğunu da açıkçası söylemek mümkün değil. Hızlı girilen virajlarda aracın yana yattığını hissetmek mümkün.

 • Ses

  Aracın artıları kısmına sessizliğini yazmıştık. Eksi kısmında ise yol sesi almasını belirtebiliriz. Sıcak asfalt olmadığı sürece lastiğin yuvarlanma sesini duyuyorsunuz. Bunda, aracın motorunun sessiz çalışması da etken olabilir 🙂 Belki de motor sesi olmadığı için lastik sesi duyuyoruzdur 🙂

 • Kaporta

  Birçok Japon araçta olduğu gibi kaporta konusunda çok iddiası olmayan bir marka Honda. Yani kaporta Alman araçlarındaki kadar tok hissettirmiyor. Kaportanın yanı sıra boyasının da bir Alman kadar kaliteli olduğunu belirtmek mümkün değil. Belki çok güneşte kaldığı için bagaj kapağı üzerinde ufak güneş yanıkları oluşmaya başladı.

 • Arka tampon

  Arka tampon, FD6 kullanıcılarının kronik dertlerindendir 🙂 En ufak dokunmada bile braketleri atar ve tampon pot yapar. Geçtiğimiz ay geri giderken yaklaşık 4 km hızla değdiğim araç sebebiyle sol kısımdaki braketler attı. Daha önce muhtelif kereler arka tamponu taktırmıştım. Bu sefer taktırmadan biniyorum 🙂

 • Çapraz görüş

  Ön camın eğiminin yüksek olması sebebiyle sola virajlarda sol ön sütun kör noktaya sebep oluyor. Virajlarda kafanızı eğerek gideceğiniz yola bakmanız gerekiyor.

 • Bagaj hacmi

  C segmentinde bir araç olan Civic 389 lt bagaj hacmine sahip. Ortalama bir kullanım için yeterli. Eleştirdiğim kısım bagajın derin olmaması. Derin olması durumunda çok daha kullanışlı olabilirdi.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim. Kullanması zevkli, donanım olarak Alman rakiplerinden daha dolu bir araç. Birçok sorunu olsa bile uzun yola çıkıp Vtec ile motor hacmi büyük araçlarla başabaş gittiğinizi gördüğünüzde eksilerini unutuyorsunuz. Ön konsolun ferahlığı ve iç hacminin genişliği sayesinde de ailecek de kullanmak mümkün.

 

Hepimize güvenli sürüşler!

 

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında yorum “Honda Civic FD6 Uzun Dönem Testi”