Cam Filmi Yasaklandı mı?

Cam filminde yeni karar

 

cam filmi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cam filmi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde aldığı karar ile yasaklandı. Alınan karar ile sadece cam filmi değil, renkli cam da yasaklandı. Bu karar şu şekilde yorumlanıyor : Orijinal renkli cam olan araçlarda sorun yok fakat daha sonradan renkli cam takılması yasak, cam filmi uygulanması yasak.

 

26 Ekim 2016 tarihinde cam filmi, belirli kurallar kapsamında izin verilen bir uygulama haline gelmişti. Buna göre geçirgenliği ve yansıtma oranı belirli standartlarda olan ve uygulayıcısı tarafından sertifika verilen cam filmleri 1 yıl sonrasından itibaren (26 Ekim 2017) serbest bırakılacaktı. Fakat geçtiğimiz Cuma günü çıkmayan yönetmelik iptal edildi ve cam filmi & renkli cam tekrar yasaklandı.

Geçen sene çıkan karardan sonra araçlarına cam filmi uygulaması yaptıran araç sahipleri şu anda ne yapacakları konusunda kararsızlar. Cam filmini sökmek için de ücret talep eden esnafın da kafası karışık. Cam filminde asıl önemli olan işçilik olduğu için sökmek için de ücret talep ediliyor. 4 adet kapı cam filminin sökülmesi için 200 TL civarında ücret talep ediliyor. Aynı şekilde 4 kapı camına film uygulaması da 200 TL civarına yapılabiliyor. Tabi ki garantili ve yüksek kaliteli bir cam filmi tercih edilmesi durumunda fiyat artıyor.

 

Alınan karara sadece araç sahipleri değil aynı zamanda federasyonlar da tepki gösteriyor. Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, cam filminin yanlış anlaşıldığını belirtiyor. Cam filminin en koyusuna kendilerinin de karşı olduğunu belirten Serkan Bakırtaş, açık tonlu cam filminin faydalarını şu şekilde sıralıyor:

  • UV koruması sayesinde cilt hastalıklarının azalmasını sağlar.
  • Güneşin sürücünün gözünü almasını engeller, güvenli sürüşe destek olur.
  • Araçta klima kullanımını azaltır. Bu sayede doğaya daha az atık gaz salınımı gerçekleşir.
  • Olası bir kaza anında camın parçalanmasını engelleyerek yaralanmaları azaltır.

 

Twitter’da 23 Ekim itibariyle TT olan konulardan biri de  oldu.

Önümüzdeki günlerde kararda değişiklik olacak mı beraber takip edeceğiz.

 

Güvenli sürüşler!

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir