2.El

2.EL ARAÇ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

2.el araç alımı biraz sancılı bir süreç. Öncelikle aradığınız özellikte aracı bulmanız gerekiyor. Daha sonra ise aracın gerçekten sağlıklı olduğuna inanmanız gerekli. Bu arada karşılaşabileceğiniz dolandırıcılıklar da söz konusu. O yüzden son derece dikkatli olunmalı.

• Aracın motor ve şasi numarasını kontrol edin.

Özellikle şehir dışından araç alacaksanız, size gönderilen şasi ve motor no ile gördüğünüz aracın şasi/motor no.karşılaştırın. Size Tramer kaydı temiz bir aracın bilgileri gönderilmiş olabilir.

• Aracı yanınızdan ayırmayın

Ekspertizden sonra notere satış için giderken aracın yanından ayrılmamaya çalışın. Eğer ayrılmanız gerekiyorsa araç sahibi ve yanındakiler de sizinle gelsin. Aynı renk, aynı plakalı kazalı araç ile sizin alacağınız araç yer değiştirilebiliyor.

• Yedek anahtarı sorun

Satın aldığınız aracın yedek anahtarını isteyin. Eğer yoksa bayiye gidip yedek anahtarı kodu ile iptal ettirin.


• Ucuz araçlara karşı daha dikkatli olun

Birçok dolandırıcı fiyatı düşük tutarak müşteri çekmektedir. Şehir dışında olduğunu söyleyen satıcı, kapora talep ederek ilanı kaldıracağını söylüyor. Fakat kapora gönderdikten satıcıya ulaşmanız mümkün olmayabiliyor.


• Tramer kaydına takılmayın

Tramer kaydı, araç satın alırken ilk baktığımız kayıtlar. Fakat tramer kaydının yüksek olması aracın yüksek hasarlı olduğu anlamına gelmiyor. Veya tam tersi, tramer kaydı olmaması aracın hasarsız olduğu anlamına gelmiyor. Kişi kendi cebinden kazalı aracı yaptırırsa tramer kaydı oluşmuyor.


• Aracın bakımlarını sorun

Özellikle triger kayışı olan araçlar için aracın ağır bakımlarının zaman ve km.sini sorgulayın.


• Az km.li yatmış araçlara bakım yaptırın

Aracın km.olarak bakım zamanı gelmemiş olsa bile eğer araç uzun zaman yatmış/çalışmamış ise araca bakım yaptırmadan binmeyin.

Güvenli sürüşler!